به وبسایت شرکت آوان مشرق زمین خوش آمدید.
سبد خرید
تاريخ : ۱۳۹۷/۶/۱۸
بخش اول
 

یکی از راهکارهای مهم و موثر جهت مقابله با بحران کم آبی در بخش کشاورزی، استفاده از رو شهای نوین آبیاری و مدیریت اقتصادی آب است. در این راستا تبدیل سیستم های آبیاری سطحی و سنتی به سیستم های آبیاری قطره ای می تواند بسیار موثر باشد، زیرا در روش آبیاری قطره ای نسبت به روش سنتی، تا 95 درصد در مصرف آب صرف جویی می گردد. در این روش با کاهش مصرف آب، هزینه ها کاهش یافته و با افزایش عملکرد محصول، سود بیشتری نیز عاید کشاورزان و باغداران خواهد شد.

آبیاری قطره ای یکی از روش های پیشرفته آبیاری تحت فشار است که آب با فشار کم (حدود یک اتمسفر) پس از عبور از دستگاه کنترل مرکزی، به وسیله لوله هایی، در کل سطح زمین پخش شده و پس از عبور از قطره چکان هایی که در مجاورت گیاه تعبیه شده اند، به صورت قطره قطره و ممتد به خاک داده می شود و فقط منطقه اطراف ریشه خیس می شود.

آبیاری قطره ای مانند هر سیستمی برای کارکرد مناسب، نیاز به نگهداری داشته و دائما باید مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه به طور خلاصه نکاتی مهم پیرامون نحوه نگهداری از سیستمهای آبیاری قطره ای ذکر می شود:

نگهداری تاسیسات واحد کنترل مرکزی

·       واحد کنترل مرکزی شامل هیدروسیکلون (صافی دورانی)، فیلترهای شن با متعلقات (داست فیلتر، فشارسنج، کلکتور و لوله شستشو)، تانک کود و فیلترهای ثانویه (توری یا دیسکی) می باشد. این واحد، آب پمپاژ شده را پس از تصفیه و افزایش کود (در صورت لزوم) و با کنترل دقیق میزان دبی جریان و تنظیم فشار، وارد لوله اصلی شبکه آبیاری قطره ای می نماید. تاسیسات کنترل مرکزی جهت تصفیه آب در طول فصل آبیاری به طور دائم در حال کار هستند. جهت حفظ کارآیی این وسایل و استفاده طولانی مدت از آنها، رعایت نکات زیر توصیه می شود:

·       محوطه ایستگاه کنترل مرکزی و پمپاژ همواره باید خشک نگهداری شود و در صورتی که به هر دلیلی در آن محوطه آب جمع شده باشد، باید آب را خارج نموده و علت را بررسی نمود.

·       در صورت نیاز به تعمیر و یا تعویض بخش های مختلف، اقدامات لازم سریعا انجام شود و از هر گونه تعمیر موقت و یا استفاده از وسایل نامناسب خودداری شود.

·       جهت باز و بسته کردن اتصالات وسایل مختلف مانند محفظه فیلتر، صافی ها، تانک کود و ... از ابزار و آچار مخصوص استفاده شده و از ضربه زدن به این قطعات جلوگیری شود. زیرا این وسایل برای جلوگیری از زنگ زدن با رنگ مخصوص پوشیده شده اند و هر گونه ضربه به داخل و خارج آنها، باعث از بین رفتن پوسته محافظ شده و منجر به پوسیدگی و فرسوده شدن آنها می شود.

·       جهت باز و بسته شدن شیر فلکه ها از حرکت های سریع و اعمال نیروی زیاد خودداری گردد.

·       شیر سماوری نصب شده در زیر فشارسنج ها فقط در مواردی که نیاز به قرائت فشار می باشد، باز شوند. در غیر این صورت باید این شیرها را بست تا فشار ممتد در پشت فشارسنج نباشد. در پایان فصل آبیاری نیز باید کلیه قسمتهای شبکه، شستشو داده شده و تمام قسمتهای کنترل مرکزی از آب تخلیه شوند.

·       از کودهایی که دارای حلالیت مناسبی نیستند، در داخل سیستم استفاده نشود.

·       در سیستمهایی که مستقیما به خروجی استخر وصل می شوند، نصب فیلترهای شنی ضروری است. این کار از ورود جلبک و موادی که ممکن است باعث گرفتگی لوله ها و قطره چکان ها شود، جلوگیری می کند.

·       ساده ترین راه برای کنترل فیلترها، چک کردن فشارسنج های قبل و بعد از فیلتر است. اگر اختلاف فشار بین فشارسنج قبل و بعد از فیلتر، بیشتر از 2 باشد، فیلتر باید شسته شود.

·       با توجه به گران بودن تجهیزات سیستم آبیاری قطره ای، توصیه می شود که تاسیسات اصلی آن در داخل اتاقک مخصوص و یا در زیر سایبان (جلوگیری از نور، باران و ...) احداث شود.

ادامه دارد

منبع: دوماهنامه علمی، آموزشی و ترویجی داس، شماره 7

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آوان مشرق زمین ،عرضه کننده کلیه نهاده های کشاورزی می باشد.
خبرنامه