به وبسایت شرکت آوان مشرق زمین خوش آمدید.
سبد خرید
تاريخ : ۱۳۹۷/۶/۲۰
بخش دوم

نگهداری تاسیسات ایستگاه پمپاژ

ایستگاه پمپاژ شامل استخر یا حوضچه، سوپاپ مکش، لوله مکش، پمپ، لرزه گیر، شیر یک طرفه، لوله برگشت، لوله رانش و شیرفلکه انتهایی می باشد. رعایت نکات زیر در حفظ و نگهداری این واحد ضروری است:

·        سکوی ایستگاه پمپاژ بهتر است که شیب دار و محل نصب الکتروموتور حدود 20 سانتی متر بالاتر از کف ایستگاه باشد و در کنار سکو، ناودانی مناسب جهت خروج آب تعبیه شود.

·        در ایستگاه پمپاژ، کابل برق روی زمین قرار نگیرد و در صورت نیاز می توان کابل ها را از داخل لوله های فولادی با پوشش پلاستیکی (جهت عایق) عبور داد.

·        برای راه اندازی پمپهای سانتریفیوژ، شیر فلکه روی لوله رانش پمپ را بسته و پس از روشن شدن پمپ، به تدریج باز گردد.

·        برای خاموش کردن پمپ، ابتدا باید شیرفلکه وردی لوله رانش را به آهستگی بسته و سپس پمپ را خاموش نمود.

·        روی کوپلینگ الکتروپمپ حتما حفاظ مناسب نصب شود.

·        گریس کاری و روغن کاری تجهیزات در افزایش طول عمر و کارآیی آنها بسیار موثر خواهد بود.

·        برای جلوگیری از ورود ضربه یکباره به سیستم(به اصطلاح ضربه قوچ) که باعث فشار زیاد به سیستم و خرابی لوله ها و اتصالات خواهد شد، نیاز است که تمامی شیرها همواره به آهستگی باز و بسته شوند.

نگهداری قطره چکان ها

انتخاب قطره چکان مهم ترین کاری است که در شبکه آبیاری قطره ای باید انجام گیرد. انتخاب صحیح قطره چکان باعث می شود که هزینه های نگهداری و زیان های ناشی از مسدود شدن مجراها در اثر گرفتگی، به مقدار قابل توجهی کاهش یابد.

کنترل قطره چکان ها از نظر گرفتگی روزنه ها، مهم ترین کاری است که باید در طول کار سیستم انجام شود و دبی آنها می بایست مرتبا بررسی شود.

چنانچه در طول یک لترال (لوله های پای درخت) یک قطره چکان گرفته شود، باید آن را تعویض نمود. ولی اگر تعداد بیشتری از قطره چکان ها مسدود باشند، نیاز است که علت آن از ابتدای لترال بررسی گردد.

اگر پی اچ آب بالاتر از 7 باشد، بهتر است که از افزودن ترکیباتی که باعث افزایش بیشتر پی اچ آب می شوند (مانند کودهای آمونیومی) خودداری شود، زیرا باعث گرفتگی قطره چکان ها می شود.

قبل از انجام اولین آبیاری در هر فصل، نیاز است که سیستم و قطره چکان ها با استفاده از اسید شستشو گردد.

در صورتی که خطر انسداد قطره چکان ها یا لوله ها توسط موجودات زنده مانند جلبک، قارچ و باکتری وجود دارد، بایستی با عمل کلرزنی، آن ها را از بین برد. بعد از عمل کلرزنی باید لوله های فرعی شسته شوند تا لاشه موجودات از لوله ها خارج شوند.

معمول ترین اسیدهایی که برای رفع رسوبات مورد استفاده قرار می گیرند، شامل اسید کلریدریک، اسید فسفریک و اسید سولفوریک می باشند. ریک اسید محصول شرکت منورت اسپانیا که محتوی 40% گوگرد، 15% نیتروژن آلی و 15% نیتروژن اوره ای می باشد، برای رفع گرفتگی نازل های قطره چکان ها توصیه می گردد. این محصول در شرکت آوان مشرق زمین عرضه می گردد.

 

 

 

 

 

 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آوان مشرق زمین ،عرضه کننده کلیه نهاده های کشاورزی می باشد.
خبرنامه