کانال تلگرام شرکت آوان مشرق زمین Telegram.me/avanmz        

   امروز سه شنبه ۱۳۹۹ سيزدهم خرداد
 
 
The simple style of the replica rolex watch is often not as complex mechanical breitling replica watches pleasing charm, but simply that its style is equally intriguing. Simple style swiss replica watches like the spring rain, and silent, can cause the infinite daydream and fun people. Today we recommend three men's watch,and everyone together to taste the charm of replica watches uk simplicity.
اعضا
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

محصولات

دسترسی سریع

با ما تماس بگيريد


05132212030
05132216338


مشهد .امام خمینی 5 پلاک 10/5

avanmz@

avanmz@yahoo.com

05132231320ضدعفونی بسترهای گلخانه

 ضدعفونی بسترهای گلخانه

تا قبل از سال 1950 تولید کنندگان محصولات گلخانه ای برای مبارزه با امراض خاکزی، پس از یک یا چند دوره کشت، اقدام به تعویض خاک بستر می نمودند که هزینه های آن زیاد و کار بسیار پرزحمت و وقت گیری بود. طی دهه 1950 روش های مختلف ضدعفونی خاک در گلخانه ها جایگزین تعویض خاک بستر شد.

از موارد اهمیت ضدعفونی، افزایش بازده محصول، فراهم کردن خاک بدون آلودگی و عاری از بذر علف های هرز می باشد، به طوری که با ضدعفونی کردن خاک، هزینه مبارزه با علف های هرز و خسارت های ناشی از آفات و عوامل بیماری زا، به خصوص در گلخانه های تکثیر، کاهش چشم گیری خواهد داشت.

در کشت محصولات گلخانه ای، نمی توان خاک را برای کشت محصول دیگر شخم زد. از طرفی آیش گذاشتن زمین و کشت نکردن گلخانه نیز از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست. بنابراین لازم است خاک گلخانه ها قبل از عملیات کشت ضدعفونی شود.

انواع روش های ضدعفونی

ضدعفونی خاک با روش های شیمیایی و غیر شیمیایی انجام می شود. روش های مختلفی برای ضدعفونی کردن خاک وجود دارد. از جمله آفتاب دهی، بکارگیری گازها، استفاده از محلول های شیمیایی و حرارت دادن به خاک با استفاده از بخار آب.

1.       آفتاب دهی (سولاریزاسیون)

در این روش با کشیدن پلاستیک بر سطح خاک و بستن منافذ گلخانه، دمای خاک را تا حدود 90 درجه سانتیگراد افزایش می دهند. این افزایش دما، عوامل بیماری زا و بذر علف های هرز از جمله گل جالیز را از بین می برد. روش آفتاب دهی معمولا هر دو سال یکبار و در طول تابستان(معمولا تیر و مرداد) و در زمان اتمام فصل تولید انجام می شود. اولین گام در انجام فرآیند آفتاب دهی، شخم زدن بستر کشت و آماده سازی آن می باشد، زیرا بعد از عملیات آفتاب دهی می بایست از تغییر دادن و به هم زدن خاک جلوگیری شود. بعد از این مرحله باید آبیاری سنگین صورت گیرد. البته گاهی آبیاری را قبل از عملیات شخم انجام می دهند.

اگر گلخانه پوشش داشته باشد، کل منافذ را می پوشانند و زمانی که شخم و آبیاری انجام شد، درب گلخانه را می بندند و گلخانه یک تا دو ماه به همین حالت می ماند. در تابستان دمای زیر پلاستیک تا حدود 80 تا 90 درجه سانتیگراد بالا می رود. روش بهتر این است که پلاستیکهای پوشش گلخانه را برداشته و پس از پخش کود حیوانی و شخم زدن و تسطیح زمین، یک آبیاری سنگین انجام داده و پس از فروکش کردن آب، زمین را با پوشش یکدست نایلون (پلاستیک) پوشاند. منطقه ای که قرار است عملیات آفتاب دهی روی آن انجام شود، باید صاف، عاری از علف های هرز، بقایای گیاهان و کلوخ باشد. زیرا این مواد باعث بلند شدن پلاستیک از سطح زمین می شود، در حالیکه حداکثر میزان حرارت زمانی به دست می آید که پلاستیک به سطح زمین نزدیک باشد.

در این روش در اثر دمای بالا و گازهای متصاعد شده، درجه حرارت زیر نایلون به 90 درجه سانتی گراد می رسد و خاک تا عمق 30-40 سانتیمتری از بذر علف های هرز، اسپورهای قارچ های خاکزی، حشرات، کنه ها و نماتدها تا حدودی عاری می شود. هر چند این روش به تنهایی روش کاملی نیست اما ارزان، آسان و کم خطر است.

2.      ضدعفونی خاک ها با مواد شیمیایی

در این روش برای ضدعفونی خاک از مواد شیمیایی استفاده می شود که برخی از آن ها عبارتند از متام سدیم(واپام)، فرمالدهید، کلروپیکرین، متیل بروماید و دازومت.

  متام سدیم (واپام)

برای استفاده از این ماده ابتدا باید روی خاک غلتک زده شود. سپس مقدار 100-150 سی سی از این سم را در 5 تا10 لیتر آب حل کرده و روی یک مترمربع خاک گلخانه که صاف و بدون کلوخه است، سمپاشی می کنند و بلافاصله با نایلون می پوشانند. دمای 10-20 درجه سانتیگراد بهترین دمای خاک برای انجام عمل ضدعفونی است. پس از 3 تا 4 هفته نایلون را برداشته و خاک را کاملا برمی گردانند.

متام سدیم بهاورشیمی در شرکت اوان مشرق زمین عرضه می گردد.

منبع: دوماهنامه علمی، آموزشی و ترویجی داس

تاريخ: ۱۳۹۷/۵/۳۰