تاريخ : ۱۴۰۲/۹/۲۰
 
گلکاری نوین گلهای زینتی بخش سوم
 
گلهای زینتی گیاهانی معطر و زیبا هستند که در انواع پابلند و پاکوتاه دیده می شوند ، در این مقاله به نحوه نگهداری و مراقبت های لازم و ضروری گلهای زینتی زیر پرداختیم .
 
آنتوریوم
آهار
برگ بیدی
  بگونیا
 
آنتوریوم Anthuriom
 
 
دارای برگهای چرمی نیزه ای به رنگ سبز تیره به طول بیش از 18 سانتیمتر است . گل ها با اسپات قرمز و صورتی، زرد یا سفید در اواخر بهار یا تابستان ظاهر می شوند. بدنه وسط اسپات گل دارای آذین سنبه ای به نام اسپادیس است که زرد و قرمز رنگ می باشد. دوام گل آن زیاد و 2تا3 ماه می باشد.
این گل به آب سنگین (نمکدار) و سرما بسیار حساس می باشد و در زمستان 6 تا 8 هفته باید به آن استراحت داد و آب را کم نمود و درجه حرارت را 15 درجه نگه داشت.
مراقبت: خاک کمی اسیدی، رطوبت زیاد، آبیاری زیاد، حرارت زیاد، نور متوسط.
ازدیاد: بوسیله پاجوش هایی که در اطراف پایه بیرون می آید زیاد می شود و این تقسیم بوته در بهارانجام می شود. گاهی روی ساقه، ریشه بیرون می آید. که از زیر آن را قطع کرده در گلدان می گذارند یا ساقه را پس از آنکه 4 یا 5 ساله شد خورد کرده قلمه می زنند.
نکته عمومی: هرس ریشه های اضافی و صدمه دیده بقیه ریشه ها را به توسعه خود تحریک می کند.
نوع خاک: خاک مناسب، خاک گلدان تورب با کمی ماسه می باشد. آنتوریوم رطوبت محیط را می پسندد. حرارت 15 تا 20 درجه سانتیگراد بهترین و مناسب ترین درجه حرارت برای گل کردن آنتوریوم است.
 
آهار Zinnia
 
 
آهار گلی زیبا و بومی مکزیک است و در تمام رنگ ها به جز آبی وجود دارد. قطر این گل 5 تا 10 سانتیمتر و قد آن بین 30تا 90 سانتیمتر است. ولی اخیرا در فرانسه نوعی آهارمینیاتوری که قدش 15تا20 سانتیمتر است بوجود آمده است حتی نوعی گل آهار یا ساقه خزنده که برای حاشیه کاری مناسب است وجود دارد. گل آهاری وجود دارد که به آن قالیچه ایرانی می گویند.
گل آهار محل آفتابگیر، خاک پر قوت و زهکشی شده لازم دارد. فاصله بوته ها نباید از 15تا20 سانتیمتر کمتر باشد.
گل آهار را می توان در محل اصلی کشت کرد. یا قبلا در گلخانه یا زیر شاسی کشت نمود و پس از آنکه چند برگه شد به محل اصلی انتقال داد. همین که در محل جدید شروع به رشد نمود باید سرگل ها را کوتاه کرد تا بوته پرپشت و به صورت کپه درآید. با اینکار قطر ساقه و تعداد گل بیشتر می شود. این گل را با کمپوست یا کود حیوانی می پوشانند تا ریشه های سطحی آن در اثر خشکی آسیب نبیند. گل آهار به صورت گل بریده خیلی بادوام است.
 
برگ بیدی Zebrina
 
 
برگ بیدی مخصوص نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری است. این گیاه جز گیاهان آپارتمانی است و در گلدان پرورش داده می شود. ساقه های این گیاه خزنده است و آن را بخاطر برگ های زیبایش پرورش می دهند. برگ بیدی یکی از زود رشد ترین و بی درد سرترین گیاهان آپارتمانی است که می تواند در شرایط نامساعدی دوام بیاورد.
ساقه آن بند بند و از هر گره یک برگ روییده است. این گیاه را با قلمه زدن تکثیر می کنند و در آب به آسانی رشد می کند ولی نباید ریشه خیلی بزرگ شود. زیرا به محیط آب عادت کرده و به محیط خشک خو نمی گیرد. می توان پاجوش ها را با کمی ریشه از پایه مادری جدا کرد. رطوبت کافی و نور غیر مستقیم از ضروریات است. در تابستان باید آن را در محل سایه آفتاب قرار داد.
بهترین خاک برای گیاه برگ بیدی خاک سبک و دارای زهکشی خوب است . هرس شاخه های کهنه نیز بسیار ضروری است و از شاخه هایی که هرس می کنند نیز می توان برای تکثیر بکار برد. خاک مناسب آن یک سهم شن شاهدانه ای و یک سهم کمپوست می باشد.
بگونیا Begonia
 1-    B.Rex دارای برگهای به شکل قلب بوده که این برگ ها دارای لکه ها و حاشیه هایی به رنگ های سفید، سبز، نقره ای، خاکستری، سیاه و قرمز می باشند.
- این گل نیاز به رطوبت زیاد دارد و از بهار تا پاییز باید مرتبا آن را آبیاری کرد و هر دو هفته یکبار با کود مایع تقویت کرد. گلدان ها را سالی یکبار باید تعویض نمود.
2-    بگونیای تکمه Tuberous Rooted Begonia این گروه دارای ساقه آبدار، برگهای گوشتی و شاداب، گلهای کم پر و پیر است. که بجز رنگ آبی در کلیه رنگ ها دیده می شود. غده ها را باید در حرارت 13 درجه در زیر شاسی در خاک پیت یا مخلوطی از پیت و ماسه کشت نمایند. وقتی که بوته ها به ارتفاع 5 سانتیمتر رسیدند باید آنها را به گلدان های کوچک انتقال دهند و کمی کود اسبی یا گاوی به آنها بدهند. گل های این بگونیا در خوشه های سه تایی روی شاخه ظاهر می شوند و گل های کناری ماده هستند. باید گل های کناری را بچینید تا گل های میانی کاملا درشت شوند. این نوع بگونیا مخصوص گلخانه است و به رطوبت خیلی زیاد و محل سایه آفتاب یا نور غیر مستقیم نیاز دارد. پس از اتمام گلریزان آبیاری را باید کمتر نمود. پس از پژمرده شدن، گلدان ها را به حال خود می گذارند تا خشک شوند. بعد غده ها را بیرون آورده و بعدا آنها را به گلدان منتقل نمود.
3-    بگونیای همیشه گل B. Semperflorens این نمونه برای کشت در گلدان مناسب است و می توان در باغچه آن را کشت نمود و تپه گل یا حاشیه های زیبایی را ترتیب داد. ارتفاع آن 30-15 سانتیمتر است و برگ های آن سبز و یا گاهی ارغوانی رنگ است. گل های این بگونیا سفید، صورتی، قرمز و سیاه می شود.
این نوع بگونیا به محل گرم، نور آفتاب و خاک زهکشی شده نیاز دارد. این گل از کشت بذر و یا قلمه تکثیر می یابد. برای قلمه از شاخه های کهنه تر استفاده می شود. بذر در اواخر زمستان در جعبه زیر شیشه کشت می شود و نباید آن را با خاک پوشاند. بلکه با ماله تخته ای فشار داد تا دانه ها به خاک بچسبند. در طول مدت رشد رطوبت زیاد لازم است و نباید سطح خاک خشک شود. نشاءهای آماده را به فاصله 25-15 سانتیمتر در باغچه می کارند.

نکته عمومی : گلهای خشک که به طرف تشکیل بذر می روند انرژی گیاه را می گیرند. به محض پژمرده شدن گل ها آنها را حذف کنید تا طول دوران گلدهی و تعداد گل های بیشتری داشته باشید.
 
بنت قنسول Euphorbia
 
 
 
گیاهی که به نام بنت قنسول نامیده می شود بومی مکزیک است و به صورت درختچه است که ارتفاع آن به سه متر می رسد. نوعی که در گلکاری استفاده می شود پاکوتاه بوده و بلندی آن 30 تا 50 سانتی متر است . گل های آن کوچک و زرد رنگ یا سبز مایل به سفید است. آنچه باعث زیبایی گل می شود همان براکته های رنگین است که در الوان قرمز، سفید، صورتی و گرم مایل به سفید است. برگ های این گل پنجه ای و همیشه سبز است و ساقه آن دارای شیرابه است.
این گل به رطوبت زیاد نیاز دارد و اگر زیاد از حد آبیاری شود خیلی زود ریشه هایش می پوسد.
ازدیاد این گل با قلمه است و برای اینکه خروج شیرابه مانع گرفتن قلمه آن نشود و آن را در زغال چوب سائیده، پرمنگنات پتاسیم و یا ماسه نرم فروبرند و یا قلمه را روی شعله می گیرند تا شیرابه ترشح نشود.
توجه: برای جلوگیری از انتقال ویروس در هر تقسیم و در هر پیاز باید کارد تمیز جداگانه مورد استفاده قرار گیرد.

خاک مناسب: از یک قسمت خاک پرقوت باغچه، یک قسمت کمپوست، یک قسمت ماسه یا شن نرم و یک قسمت پیت ماس تشکیل می شود.
اوایل بهار یا اواخر پاییز گل می دهد و پس از گلریزان دو سوم شاخه های گیاه را هرس می نمایند و چند هفته کمتر آبیاری می کنند و آبیاری را دوباره آغاز کرده و گل را به محل گرم 18 درجه سانتیگراد انتقال می دهند. اگر گلدان ها را مرتبا آبیاری نمایند امکان گل دادن بوته ها از بین می رود. این گل به صورت پاکوتاه مورد پسند است.
مراقبت: خاک کمی اسیدی، رطوبت متوسط، آبیاری متوسط، حرارت و نور متوسط.
 باید فواصل بین آبیاری به اندازه ای باشد که خاک خشک نشود.
 
امیدواریم مقاله گلکاری نوین گلهای های زینتی بخش سوم مورد توجه و پسندتان قرارگرفته باشد.
 
پیشاپیش از حمایت شما سپاسگزاریم.
 
این مطلب توسط تیم تحقیقاتی و علمی آوان تهیه شده است، استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است.
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آوان مشرق زمین ،عرضه کننده کلیه نهاده های کشاورزی می باشد.
خبرنامه